Orasele patriei

cu bilet la business class, ori cu cortul in spinare: am furnici pe toata talpa

Oraºele patriei

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Dec 05, 2002 10:59 am

Am vorbit despre muntzi,despre mare,despre amara strainatate....dar nu am vorbit despre orashele Romaniei.
Care vi se pare cel mai frumos ? Unde mergetzi cu placere ? Care vi se pare urat ?

Orasul meu preferat pot spune ca este Brasov. Acolo muntele se imbina cu civilizatia.Aerul este curat desi ne aflam intr-un oras mare industrial.
Imi place mult centrul vechi,din zona Piata Sfatului - Biserica Neagra. Si strada care incepe la McDonald's si se termina la fanta arteziana. Iar de jur imprejurul fantanii arteziene zici ca e Viena anului 1600. Mie asa mi se pare...cu porumbeii aia si cu cladirile vechi.
Si nimic nu e mai frumos decat sa bei o Aurora la o masutza din Piata Sfatului.
bhuttu...poate ne spui tu mai multe despre acest orash,care a devenit a doua ta casa.

Un orash asemanator Brasovului....ar fi si Piatra Neamt. Normal ca nu imi place la fel de mult ca Brasovul...dar este si el undeva printre preferintele mele. Poate este cel mai frumos orash moldovenesc (nu am vazut Iasiul niciodata ! ) .

Pe locul 2 dupa Brasov cred ca ar veni Sibiu. De mic copil am avut o atractie pentru acest orash. Centrul vechi si frumos,oamenii linistitzi. La juma de ora de mers pe jos...Dumbrava Sibiului.

Nici Oradea nu este urat.Un orash civilizat,la fel ca si Timisoara.Din pacate nu am mai fost de o buna bucata de vreme in aceste doua orashe. Imi inchipui ca s-au ridicat mult in ultima vreme.

La Deva am fost acum 2 ani si m-am simtit excelent.Micutz,curat,pasnic,civilizat cu oameni amabili.

Despre orashele urate din Romania.....intr-un alt post ! Tot intr-un alt post si despre Bucuresti.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Dec 06, 2002 12:15 am

Cel mai mult imi place Constantza.E mare, shi arata destul de bine ,l..Pe locul 2 vine Ploiesti care totushi e un oras frumos.Pe trei surprinzator(sau nu) e Bucurestiul(locul unde mereu ai ce face).Shi cel mai mult imi place Bucurestiul vara cand e aglomeratzie mare.Atunci simtzi k traiesti intr-un mare oras.Nicaieri in tara nu mai ai senzatzia aia cosmopolita decat in bucale vara.

Orase naspa:Calarasi-categoric cel mai urat dintre toate pe care le-am vazut.Orasu cu un singur semafor:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde as xxl » Vin Dec 06, 2002 5:57 am

trei ...
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Dec 06, 2002 3:35 pm

personal consider ca cel mai frumos oras din romania este sighisoara si in special orasul vechi. un oras "incarcat" de istorie care inca mai pastreaza vestigiile unui trecut medieval. turnul cu ceas construit parca in sec 14 cu ceasul ,adus de un austriac in sec 17, al carui mecanism contine 7 statuiete fiecare reprezentand o zi a saptamanii . acum turnul cu ceas este muzeul de istorie al sighisoarei . biserica din deal ,catolica,cu cele 172 trepte de acces/urcat, care a gazduit multa vreme si scoala. casa in care a locuit vlad dracul intre 1431-1435 pe vremea cand lupta in randurile armatei maghiare, si in timpul cand a fost numit cavaler al ordinului dragonului,fondat de regele ungariei sigismund, cea mai distinsa onoare catolica, simbolizata de dragonul strapuns de sabia/crucea catolica. legenda spune ca vlad al 3lea,mai tarziu numit si tepes,chiar s-a nascut in acea casa. candva acolo era o berarie ,unde se servea din abundenta ...bloody mary, acum dupa 12 ani nu mai stiu daca mai e asa ceva. oricum etajul 2 era destinat unui muzeu de arme medievale. casele inca mai pastreaza tenta medievala chiar pana si culorile diferite care pe vremuri simbolizau breslele din cetate. catedrala ortodoxa care chiar daca s-a ridicat mult mai tarziu sec20 se incadreaza pertinent in "peisajul" medieval. bineinteles ca sunt mult mai multe de spus de acest oras dar am bruionat doar cateva aspecte interesante care m-au atras pe mine...

pt cine nu a vizitat inca sighisoara personal ii indemn s-o faca cat mai curand
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Sâm Feb 15, 2003 1:20 am

Mie cel mai mult imi place Cluj-Napoca pentru atmosfera occidentala!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

ce stiti despre Dumbrava Sibiului?

Mesajde Matrashita » Vin Feb 21, 2003 3:29 am

Cum sunt o pasionata a cartilor lui Eliade si el povesteste destule peripetii despre Dumbrava Sibiului ash dori si eu cateva informatii despre locul asta.....am inteles ca e f frumos.
Cum se ajunge acolo?Exista locuri de cazare in zona aia sau trebuie sa stai in Sibiu?
Dupa BAC...sigur iau toata zona Brasov-Sibiu-Sighisoara la puricat.:)
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 21, 2003 11:08 am

Pai e foarta simplu sa ajungi in Dumbrava Sibiului ! (si eu am citit cartzi cu dumbrave...dar nu a Sibiului. eu am citit-o p'aia cu Dumbrava Minunata..cu Lizeta si Patrocle :yD )

Asadar...te sui frumos in tren...mergi 3 ore pana la Brasov (ar fi indicat sa te sarutzi cu un baiat in tunelul ce incepe in zona Timishului) ...iar de la Brasov mai mergi inca 3 ore si ajungi la Sibiu.
De acolo,chiar din fatza garii iei un troleibuz (intrebi oamenii ca nu mai stiu sa itzi spun exact numarul) ...care te va lasa chiar in Dumbrava. Trolebuzul il iei..cap-cap...deoarce un cap e la gara iar celalalt la Dumbrava.
Acolo este un camping (sau cel putin era cand am fost eu ultima oara) : un mic motel , niste casutze si locuri pentru pus cortul.
Daca esti bogatana...potzi dormi chiar in Sibiu. Itzi recomand hotel Continental care se afla chiar in centrul Sibiului.

Sibiul este un orash f. frumos....si dupa cum potzi vedea in postul de inceput al acestui subiect..e in topul meu preferat. :)

Drum bun !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Totti » Vin Feb 21, 2003 12:06 pm

Si mie imi plac orasele din Translivania: Arad, Oradea, Cluj, Brasov. Dar foarte mult sunt indragostit de orasul meu natal: Focsani (m-am mutat in Buc. in 1997).
Si Buc. vara e superb.
Forza Roma!
Totti
Junior Member
 
Mesaje: 23
Membru din: Mie Feb 19, 2003 3:19 pm
Localitate: Bucuresti

multmesc frumos Oribile Mosh:)

Mesajde Matrashita » Sâm Feb 22, 2003 1:41 am

Merci pt indicatii...pana la vara mai e dar mi-au fost de ajutor informatiile tale...
Cand ma duk spre Sibiu fi sigur ca nu ma mai sarut cu nimeni in tunel..ce ,am devenit celebra cu sarutul din tunel?;)
Am sa ajung eu si in Dumbrava si va povestesc eu ce am facut eu pe acolo.....
Orash frumos dupa parerea mea-Brasovul.
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Sighisoara fratilor!!!!!!!!!

Mesajde LS. » Lun Feb 24, 2003 12:03 am

O jumatate dea mea se trage din Brasov. Am apartament de vacanta in Brasov. Cele mai fromoase fete ( dupa mine ) sant in Brasov. La Cerbul ( mai ales jos in crama ) te simti extraordinar.Poiana Brasov e unica. Pe terasa de pe Tampa poti sa te imbeti de priveliste.

Dar?????????????

Sighisoara fratilor, Sighisoara..............

LS.

ps. pustoaicei de mai sus..... mai bine de duci la Paltinis de cat sa-ti pierzi timpul la Dumbrava cu lacul ei infect si animalele Rahitice din gradina zoologica.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

true

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 24, 2003 5:28 pm

Initial trimis de LS.
Cele mai fromoase fete ( dupa mine ) sant in Brasov.


Daaaaa. Credeam ca sunt singurul care am observat acest lucru.Eram acum vreo 4 ani cu un prieten in Brasov...prin parcul din fatza hotelului Aro. Si pur si simplu ne-am uitat amandoi sa gasim o fata urata....si nu am gasit asa ceva. Probabil aerul ala de munte le face frumoase. Si fetele de la munte...sunt un pic blondutze... o nebunie , ce mai ?

De o asemenea brasoveanca am avut si eu parte. Vedetzi ca am povestit pe subiectul cu trenurile...cu ceva vreme in urma. :)


PS : pustoaicei de mai sus ii recomand si eu Paltinisul. Si daca e sa se duca acolo....ii mai recomand sa innopteze la Rasinari. O superbitate de sat. De la Dumbrava Sibiului..inca catziva kilometri..si se ajunge in Rasinari.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

merci..

Mesajde Matrashita » Mar Feb 25, 2003 9:55 pm

Intai ma duk in Dumbrava chit k e urat p`acolo....si apoi ma duk la Paltinish.....cat e de frumos acolo,ce merita vizitat?
Merci pt sfaturi...:rolleyes:
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde drama_queen » Mie Mar 12, 2003 10:52 pm

Dupa mine, cel mai frumos si deosebit oras ramane Sighisoara. imi mai place si Brasovul. M-au surprins placut si Clujul si Timisoara, mult mai civilizate decat Bucurestiul.
"Silvia!"/ "Yes, Mickey!"/ "How do You call your lover boy?"/"Come here, lover boy!"
"And if he doesn't answer?"/"Oh lover boy!"
"And if he still doesn't answer?"/"I simply say: Baby, oh baby/ My sweet baby, You're the one/ Baby, oh baby/My sweet baby, You're the one!"
Avatar utilizator
drama_queen
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Re: merci..

Mesajde basstard » Joi Mar 13, 2003 7:51 am

Initial trimis de DeathQueen
Intai ma duk in Dumbrava chit k e urat p`acolo....si apoi ma duk la Paltinish.....cat e de frumos acolo,ce merita vizitat?
Merci pt sfaturi...:rolleyes:


Urat in Dumbrava? Sa vii la sfarsitul lui Iulie cand e intrunirea motoristilor (se tine in capmingul Dumbrava si e cea mai mare din tzara.)

In Dumbrava Sibiului merita vazut Muzeul Civilizatiei Populare.
E pe vreo 7 km patrati si ai ce vedea acolo (sau te parchezi in unul din cele 2 hanuri tzaranesti si le golesti pivnitzele de vinuri :) )

Paltinisul e fain pt ca e foarte linistit.

Da-mi un PM, si te faci de-un ghid (Sibiul arata excelent de pe backseatul lu' my motorcycle )
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Ilinca_ » Dum Mar 16, 2003 9:03 pm

din toate orasele in care am fost as zice ca baia mare; deva si targoviste arata cel mai fain.
targoviste arta excelent din turnul chindiei!:D
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Daca...

Mesajde Matrashita » Mar Mar 18, 2003 6:32 pm

Daca ar fi sa vad locuri frumoase in Romania nu mi-ar ajunge o viata intreaga!! :con:
Imi doresc sa merg in Dumbrava Sibiului f mult,cu cartile lui Eliade la piept si sa recitesc pasajele unde se vorbeste despre acest superb loc,apoi la Paltinis pt ca ati spus ca e un loc linistit si la Rasinari,si toata zona...
Apoi ma duk in Sibiu pe stradutzele cele inguste si vechi(acolo erau,nu?)...
Ah,cate vise... :shock:
Sa ajung eu intai sa ma vad cu examele luate si apoi va intreb pe fiecare ce si cum stiti sa ma ghidatzi! ;r
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

turism

Mesajde Cristina » Mie Apr 02, 2003 10:48 am

Iubesc foarte mult calatoriile, dar cel mai minunat oras care mi-a placut este Sibiu.
Am fost de curand la Baia Mare si spre drum am privit orasele tarii noastre si mi-am dat seama ca avem o tara minunata, dar nu stim s-o pretuim.
Imi place Roamnia, dar cum spunea un prieten "pacat ca este populata"
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Apr 02, 2003 11:04 am

cristinico transmite-i pretenarului tau ca chestia cu locuitu e plagiata...in al doilea rand populatia romaniei te include si pe tine si pe filosofu tau...hai sa nu mai fim atat de rai ,ca poporu roman nu e nici cel mai da nici ultimu jeg...in al treilea rand ar fi interesant sa ne spui de ce ti-a placut sibiul , sau ce ti-a placut la sibiu pt ca in esenta cam asta e rostul threadului sa si motivam de ce ne place un oras sau altul...ce zici?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Sibiu

Mesajde Cristina » Mie Apr 02, 2003 11:21 am

Draga Eyewtiness eu am parere buna de romani in general, imi iubesc tara, dar trebuie sa recunostem ca nu prea pretuim bunuriel tarii noastre. De exemplu la mare plaja este intotdeauna murdara de ce. pentru ca oamenii arunca resturile pe plaja cu toate ca, gunoiul este la cativa metrii de el.
Referitor la Sibiu

Imi place Sibiul pentru ca este un oras medieval , foarte vechi. Mi-a placut zona Marginea Sibiului de la poalele Muntelui Cibin. M-au impresionat locuitorii acestei zone deoarece i-am vazut imbracati in costume populare.
Am avut ce sa vizitez in Sibiu cum ar fi Turnul Scarilor, Universitatea saxonilor transilvaniei, muzeul Bruckenthal
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Mie Apr 02, 2003 11:21 pm

Ce bine ma simt cand lauda cineva orasul meu (chit ca eu n-am nici un merit legat de asta).
Cristina, merci, m-ai binedispus pe azi, serios, e primul lucru fain pe care il aud/citesc.

Daca inca n-ai ajuns pe acolo iti recomand Sighisoara. Orasul vechi e superb.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

ma bucur

Mesajde Cristina » Joi Apr 03, 2003 10:02 am

Ma bucur ca te-am binedispus chiar mi-a placut Sibuil. Nu am fost niciodata in Sighisoara sper sa pot merge in vara asta cand imi voi lua concediu.
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Mesajde Matrashita » Joi Apr 10, 2003 7:05 pm

O persoana f draga mie de pe Forum mi-a spus multe lucruri frumoase despre diferite orashe si m-a incurajat sa merg in Dumbrava(minunata) a Sibiului,la Brasov,la Deva...
Am sa ajung acolo...si am sa va povestesc...
Stiu ca BassPlayer s-a oferit candva sa-mi fie ghid prin Sibiu,mai e valabil,nu?:p
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Aliosha » Joi Apr 10, 2003 7:30 pm

Murdar, aglomerat, plin de gropi si canale fara capac, supus unui proces lent dar sigur de transformare in ghetou, plin de neamuri proaste, de tigani, de "baieti" de cartrier, orasul pe care majoritatea il blestema cand se muta in el, locul unde eu ma simt ca pestele in apa pentru ca acolo m-am nascut si am trait timp de 22 de ani - Bucuresti.
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Apr 10, 2003 8:18 pm

DQ...pai ia-tzi ca ghid pe persoana f. draga tie. Daca ti-a povestit asa frumos despre acele locuri incat te-a determinat sa le vizitezi...poate are sa itzi fie utila si la fatza locului.

Aliosha....."Bucuresti,Bucuresti....orash plin de smecheri esti ! "
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Matrashita » Joi Apr 10, 2003 10:37 pm

ce jmecherel esti Moshule...poate ca persoana in cauza nu poate veni cu mine...vedem noi mai la vara!! :)
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Vin Apr 11, 2003 9:00 am

Initial trimis de DeathQueen
Stiu ca BassPlayer s-a oferit candva sa-mi fie ghid prin Sibiu,mai e valabil,nu?:p


Bineinteles.
Vei vedea Sibiul de pe backseatul Natashei.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 11, 2003 9:08 am

DQ...e periculos cu motocicleta. Nu accepta. :p
Te duc eu cu masina. Esti mai in sigurantza. Te las sa scotzi capu' pe geam daca vrei. Dar cel mai bine e pe jos. :)

Stii...ce ? Pana la urma nici nu e frumos Sibiul ! Hai la Deva ! :p

Sac,sac...bassplayer ! :yD
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Vin Apr 11, 2003 10:58 am

Mosh-ule ma faultezi ai? ;n

Poti sa ai tu Porsche, senzatia de pe motor nu se compara cu nimic pe 4 roti. Sa simti aerul cum iti suiera pe langa casca, vibratia unui boxer puternic sub tine, 50N/m dezlantuiti pe roata din spate cand tragi de acceleratie, pai nu dau astea pe ce masina vrei tu.
La vara daca vrei facem Transfagarasanul la cronometru. Pe o ciorba de vacutza (Yummmy) la Balea si o lada de bere.

O sa imi scanez carnetul de sofer sa vezi ce fain arata "Categ A" si atat. 4 roti e prea mult pt mine, e complicat, volan, multe butoane...ma pierd.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Apr 11, 2003 12:04 pm

bah voi va pierdeti timpu sa va bateti in motoare si regina lu matrasita asteapta s-o duceti la sibiu...si bah vedeti ca intai vrea la "la mama" si p-orma la sibiu...si daca mai pierdeti timpu pe-aici vine sod de la milcov si ramaneti cu tevile de esapament in mana si cu rotile desumflate... :D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 11, 2003 12:10 pm

bass....it's a deal. La vara..prin august mergem impreuna pe Transfagarasean. Dar nu sa ne intrecem la motoare...sau alte prostii....ci asa ca sa mancam o ciorbica acolo la Balea...sau la Capra..sau unde vrei tu. :)
Ne intalnim sus la Balea Lac....ca tu vii dinspre Cartzisoara....iar eu dinspre Corbeni (Argesh).

Sunt un fan al Transfagarasanului. Nu a fost an....in care sa nu merg.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Calatorie, turism, plimbare

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron