Stiri

Nicolas Mahut si John Isner au jucat cel mai lung meci de tenis din istorie

Timp de trei zile, meciurile de la Cupa Mondiala din Africa de Sud au avut o concurenta serioasa pentru primele pagini ale publicatiilor de sport si nu numai.

Turul 1 al turneului de tenise de la Wimbledon a oferit cel mai lung meci de tenis din istorie. Partida dintre americanul John Isner si francezul Nicolas Mahut s-a incheiat cu victoria celui dintai cu scorul de 3-2 la seturi, ultimul act incheindu-se cu 70-68 la gameuri. Pentru cei mai putin familiari cu acest sport va spunem ca in mod normal un set se joaca pana la 6 sau 7 gameuri, regulamentul prevede insa ca pentru a castiga setul decisiv un jucator trebuie sa aiba doua gameuri avantaj. Asa s-a ajuns in situatia ca cei doi sa joace timp de 11 ore si 5 minute.

Puteti citi intreaga poveste a acestui meci incredibil aici.