Stiri

Prima medalie olimpica pentru Romania

Romania cucereste prima medalie la Olimpiada Athena 2004 prin echipa masculina de gimnastica. Ai nostrii s-au clasat pe locul 3, cucerind medalia de bronz.

Este prima data la un concurs olimpic cand echipa masculina de gimnastica a tarii noastre urca pe podium. Concursul a fost castigat de Japonia, iar locul doi a fost obtinut de echipa Statelor Unite ale Americii.

Romanii au condus clasamentul pana la ultima rotatie, cand au evoluat la bara fixa, un aparat mai slab pentru baietii nostri. Razvan Selariu a cazut de la aparat obtinand un modest 8.912, iar Ioan Suciu a obtinut de asemenea o nota modesta : 9.275.

Romania a terminat cu 172.384 puncte, Statele Unite cu 172.933, iar campionii olimpici, Japonia, cu 173.821.

Sursa: fanclub Autor: Carmen, postat luni, 16 august 2004, 23:43