Rage Against The Machine + Soundgarden = ... ?

ce-a fost pe Muzici o data

ooops....imi cer scuze

Mesajde usualflow » Vin Ian 16, 2004 9:40 pm

Dupa ce Zach de la Rocha a parasit "Rage Against The Machine", trupa a hotarat sa mearga totusi inainte, cooptandu-l ca vocal pe Chris Cornell (ex "Soundgarden"). Recunosc ca imi vine greu sa mi-l imaginez pe Cornell cantand in aceeasi maniera cu de la Rocha, sau pe cei trei RATM in stil Soundgarden... si totusi, un pic de Soundgarden combinat cu ceva mai mult Rage, nu poate sa se concretizeze decat intr-un material BUN (imi permit eu sa cred)...

Voi ce parere aveti despre aceasta fuziune? Ati ascultat franturi din noul sound? Clasificati drept "buna" optiunea trupei (care in prezent am inteles ca nu se mai numeste "Rage Against The Machine")? Subiect de discutii libere pe tema.

abia ce am redactat eu acest subiect am observat ca pe subiectul "rage against the machine" se discuta despre acelasi lucru... cu toate ca mig21 intrebase initial ce parere are lumea despre RATM inainte de plecarea lui zach de la rocha... in fine, asta nu scuza cu nimic faptul ca am creeat un subiect cvasi-identic cu unul deja existent. Mi-a fost lene sa caut pe forum pana la pagina a 5-a de "rock strain"; recunosc, m-am oprit la 4. Scuze.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Ian 16, 2004 10:05 pm

MiG21 ie de fapt MiG29 da nu asta ie ideea.Da io am facut un subiect despre RATm dupa ce plecase Zack(Zack a plecat prin 2000)da nu aparuse inca Audioslave(asha ii zice la formatzie).Nu suna rau,Cornell are voce super da s-a schimbat stilu ca asha cum ai zis shi tu nu poa sa fac partea vocala a lu Zack.Ie destul de misto deci noua formatzie(se vede ca au experientza muzicala,shi pe alocuri se simte chitara lu Morello in stilu dulce shi clasic de la Rage) da pentru mine tot RATM ie sfanta
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sang au plateau » Sâm Ian 17, 2004 4:19 am

parerea mea e ca chris cornell nu se ridica la nivelul lui zack,in fine,nu e vorba ca nu ar fi un vocal bun pe felia lui,dar ratm nu era stilul lui.esenta rage din audioslave mai transpira un pic prin chitara lui morello,dar cam atat din pacate.zack si-a luat flow-ul inconfundabil la subbrat si-a plecat sa faca hiphop,macar de l-ar face si p-ala,ca tot caut de vreun an jumate ceva nou de el si tot aceleasi 5-6 featuringuri gasesc.una peste alta,dupa mine audioslave e o formatie mediocra.(nu contest profesionismul membrilor,doar ca imi ies bube cand aud lalaielile lui cornell pe chitara lui morello).rip ratm
"it's a known fact that grass increases creativity from 8 to 11 times.in fact,everyone finds that they're more creative stoned.this is straight"
sang au plateau
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 15, 2004 4:29 am
Localitate: bucuresti

Mesajde catharsis » Sâm Ian 17, 2004 7:54 pm

pentru cineva care a ascultat mai mult soundgarden decat ratm, audioslave e o formatie buna si nu cred ca ar trebui privita ca o continuare la ratm, ci ca ceva total nou si diferit. ratm nu era stilul lui, de aceea ce face audioslave e mult diferit de ratm.
de la rocha va colabora la urmatorul album cu dj shadow sau a fost doar un feat. ?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde sang au plateau » Sâm Ian 17, 2004 8:48 pm

sincer nu stiu sigur daca piesa "march of death" cu dj shadow e o chestie singulara sau nu.am auzit diverse variante,cea mai vehiculata fiind ca albumul ar trebui sa fie produs de dj premier,unul dintre cei mai valabili producatori de hiphop.daca cineva stie mai mult,bagati.
"it's a known fact that grass increases creativity from 8 to 11 times.in fact,everyone finds that they're more creative stoned.this is straight"
sang au plateau
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 15, 2004 4:29 am
Localitate: bucuresti

Mesajde MiG29 » Sâm Ian 17, 2004 9:41 pm

Featuringu cu Dj Shadow n-a fost rau da Zack poate mai mult.Despre viitoru lui muzical insa n-am prea mai auzit nimic.Cat despre Audioslave,n-a zis nimeni ca ie rea doar ca Cornell si-a impus stilu in defavoarea celor de la Rage,shi pana acum n-au prea convins.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Sâm Ian 17, 2004 11:47 pm

Avand in vedere ca Billboard i-a declarat Best Artist in 2003, eu zic ca au convins suficient. Plus ca de curand au primit discul de platina, si asta la un an dupa lansare...
Mie albumul imi place teribil, soundul este proaspat, puternic (ah, da, influente Soundgarden - de fapt Cornell, si vreo doua tuseuri in stilul RATM, sunt firesti...), piesele sunt super-inspirate, varietate suficienta, iar Cornell isi bate joc de toata generatia de biscuiti si linkin parci...

Comparatia de la Rocha - Cornell este absurda, RATM au murit, Soundgarden asemenea... aici vorbim de Audioslave.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Ian 18, 2004 1:37 am

Comparatzia aia normal ca ie absurda.Iera shi inainte shi ie shi acuma.Audioslave insa mi-se pare ce se cauta.Ie inca la inceput.Are un potetnial ienorm da partea najpa ie ca pe cata vreme fanii Soundgarden s-au ales cu ceva in schimbcei carora le placea Rage au luat prafu de pe toba.Io de asta plang p-aiciea:p
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde sang au plateau » Dum Ian 18, 2004 7:21 am

macar suntem doi :D si apropo,mie chiar mi se pare ca suna rau.

bonechina:
1.nu cred in topuri,de orice gen ar fi ele,altfel as asculta akcent,blondy sau ozon.

2.comparatia ta cu biscuitii si cu limbinparc este mai mult decat deplasata intr-un topic despre ratm.aici e vorba de rock,nu de sindromurile premenstruale'n'shit ale unor copii care cred ca asculta rock doar pt ca aud o chitara basita.

personal cred ca formatiei ii trebuia un vocal hardcorist,nu un grunger care a trait toata viata in umbra lui cobain.am citit la vremea aia in metal hammer cum ca ar veni b-real de la cypress hill.ar fi fost cred o solutie mai buna pt noi,ascultatorii de rage.oricum el ar fi avut puterea sa mearga in paralel cu ambele formatii si s-o faca bine pt. fanii fiecareia.
"it's a known fact that grass increases creativity from 8 to 11 times.in fact,everyone finds that they're more creative stoned.this is straight"
sang au plateau
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 15, 2004 4:29 am
Localitate: bucuresti

Mesajde b0nechina » Dum Ian 18, 2004 11:08 am

Din cate observ, voi va asteptati ca Audioslave sa fie continuarea lui RATM... iar asta e o premisa gresita, poate ca Morello & co chiar nu au vrut sa continue, ci sa faca altceva...
Nu stiu daca cunoasteti toata povestea, insa la inceput trupa s-a numit Civillian, au scos vreo doua piese care au ramas la stadiul de demo, pentru ca mai apoi fostii RATM sa se oftice ca nenea Cornell are prea mult idei si stie sa si le impuna... ca rezultat, Civillian s-a spart si fiecare s-a dus in treaba lui.
Cateva luni mai tarziu, RATM-ii s-a intors (convinsi, probabil, de impresari, casa de discuri si alte persoane implicate financiar) si au acceptat situatia. Dovada este albumul, pe care se simte mult mai tare amprenta lui Cornell decat a celorlalti.

Comparatia mea cu biscuitii s-a vrut deplasata, ce am vrut sa spun este ca la 40 de ani Cornell este un vocal mai tare decat toti tinereii la moda... mai tare insemnand nu doar ca si calitate, si ca forta, ca energie, ca prezenta. M-am ferit sa-l compar cu de la Rocha, pentru ca intram pe un teren alunecos.

In sfarsit, Cornell n-a trait niciodata in spatele lui Cobain, iar faptul ca ai scris asta, sang au plateau, ma face sa cred ca n-ai idee despre ce s-a intamplat in Seattle in anii 90. Soundgarden n-au avut niciodata nici o legatura cu Nirvana si daca unii ar putea sa traga povestea de par si sa spuna ca Nirvana a facut celebri vreo cativa muzicieni, in categoria de mai sus n-ar intra sub nici o forma Chris Cornell.
BTW, una din persoanele care au contribuit la succesul celor de la Nirvana se numeste Susan Silver. A fost manager la Soundgarden si este sotia lui Chris Cornell. :D

Iar topicul, din cate vad eu, este despre Audioslave, NU despre RATM. Acuma, ca autorul nu l-a denumit corespunzator, asta e alta discutie. Un topic special RATM este pe la pagina 5, te rog sa-l cauti.

PS Bag sama ca nu faceti diferenta intre piata muzicala romaneasca si cea occidentala, in speta americana. Premiile Billboard nu-s totuna cu alea de la Atomic, iar disc de platina inseamna peste un milion de copii vandute. Asta in conditiile in care albumul s-a gasit integral pe net INAINTE de lansare, si aici vorbim de o trupa cu public dedicat, nu de Britney Spears.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Ian 18, 2004 1:27 pm

Io stiam ca Cornell a plecat din civillian motivandu-si decizia prin existenta unor conflicte "creatoare" shi ca tot iel s-a intors.Cel putin asa scrie pe allmusic.com.In sfarsit.Oricum nici io nu`s de acord cu chestia aia cum ca Cornell a fost in umbra lu Cobain.Soundgarden a fost o mare formatzie,iar Cornell isi stie meseria.Daca nu ma credetzi ascultatzi Temple of the dog.Discutzia asta a cam alunecat aiurea shi cel putzin io unu am cam spus ce am avut de spus.Nu imi ramane decat sa sper ca Zack o sa isi faca in curand debutul(redebutul,whateva)shi asa o sa fim shi noi,ceilalti,multumiti:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde b0nechina » Dum Ian 18, 2004 2:40 pm

De acord ca aria de discutie s-a extins un pic, o singura chestie mai zic, apropo de cine s-a ofticat si cine s-a intors... btw, interpretarea e strict personala, ceva la modul "poetul a vrut sa spuna..." (desi nu-mi sta in fire sa fac d-astea).

Inceputul videoclipului la Cochise... cei 3 RATM intr-o masina indreptandu-se catre o scena. Pe scena se afla deja Chris Cornell... eu nu cred ca-i doar intamplare.
If this doesn't make you smile
You don't have to cry
If this isn't making sense
It doesn't make it lies
Avatar utilizator
b0nechina
 
Mesaje: 673
Membru din: Mie Feb 13, 2002 12:00 am

Mesajde sang au plateau » Dum Ian 18, 2004 4:44 pm

da,in fine,am exagerat cand am afirmat chestia cu cobain,pentru ca nici macar la stiluri nu prea semanau cele 2 formatii
"it's a known fact that grass increases creativity from 8 to 11 times.in fact,everyone finds that they're more creative stoned.this is straight"
sang au plateau
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 15, 2004 4:29 am
Localitate: bucuresti

Mesajde stefan » Mar Aug 03, 2004 11:26 pm

Mie mi-a placut mai mult albumul Audioslave decat primul RATM (singurul pe care l-am ascultat, dealtfel), si de asemenea mai mult decat ultimul Soundgarden ("Down on the Upside", desi "Pretty Noose" e printre melodiile cele mai reusite ale lui Cornell). E adevarat ca in unele momente formatia suna ca si cum vocea lui Cornell ar fi suprapusa peste un track RATM, rezultatele fiind bune spre excelente ("Cochise", "Show Me How To Live", "Set it Off") sau mai putin bune ("Light My Way"). In playlist-ul meu am pus la un moment dat RATM dupa Audioslave si parca nu simteam diferenta - din punctul de vedere al versatilitatii, cred ca vechii colegi de trupa al lui Chris Cornell ii bateau pe Tom Morello & co.

Cert este ca fostul vocal de la Soundgarden e clar un tip talentat, si cand asculti melodii precum "Like a Stone" (foarte apropiata ca stil de Soundgarden), "I am the Highway", sau "Shadow of the Sun" te intrebi cum poate lumea sa asculte mediocritati evidente precum Nickelback (o alaturare mai potrivita decat Linkin Park, zic eu), sau Staind, sau... As fi zis si Limp Bizkit, desi nu prea au multe in comun cu cei deja pomeniti (in afara de mediocritate).

Senzatia mea e ca baietii pot si mai mult de asta, si daca mai reusesc sa gaseasca rabdarea pentru a inregistra un alt album, acela ar fi chiar mai inchegat decat debutul. Parerea mea (hac).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Titina » Sâm Aug 14, 2004 2:06 am

imi placea mult mai mult vocea lui Zach de la Rocha...nu shtiu dc,dar ...inainte imi placeau..acuma Audioslave nu-mi plac.
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori