Boudleaire sau Bacovia

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

cine-i mai profund ?

Baudelaire
7
21%
Boudelar
2
6%
Bacovia
7
21%
Bou de l'air
6
18%
Praf in ochi
8
24%
nu stiu
4
12%
 
Voturi totale : 34

Boudleaire sau Bacovia

Mesajde Mtz » Joi Iun 24, 2004 3:42 pm

cine e mai profund? sau cine va place mai mult? pt mine amandoi sunt idolii mei... si mai ales...avetzi poezii semnate de voi dar din lumea lor? :sal:
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 24, 2004 3:47 pm

bou o fi altul, ca pe ala il cheama Baudelaire, varza.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde balrogu' » Joi Iun 24, 2004 3:50 pm

multzi sunt chematzi putzini sunt alesi...varza cu carne!
bau
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Mtz » Joi Iun 24, 2004 4:02 pm

;a sorry... nu stiu ce s-a intamplat, stiam cum se scrie numai ca...habar n-am norocul meu ca sunteti voi sa ma faceti varza ca altfel nu-mi dadeam seama...si daca nu stiam cum se scrie nu bagam subiectul...alta data o sa :T si doar o sa ma uit la voi ce frumos scrieti, si scuzati inca o data ca am avut tupeul sa ma bag cu voi in vorba... :-S :cry: ;P
gata! de acum nu ma vetzi mai auzi...si stiu ca nu o sa va para rau!
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iun 24, 2004 4:06 pm

hai ma nu palange acu. stii varza este un aliment sanatos si fuarte racoros.
uite de egzemplu nici io nu stiam ca boudlaire se scrie cu a... :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 24, 2004 4:08 pm

vorba unuia: du-ten pana mea la copchiii zic lucruri traznite, dupa ce ca abar n-ai, desi esti maare fan, sa scrii corect cum il cheama pe nenea de-l admiri, postezi pe literatura, desi chiar in semnatura ai ditamai greseala, sau nici p'aia n-ai observat-o?

"Inima tiz-o ia cine are mai putina nevoie de ea! "

io crez ca (vorba altui user), tu te gandeai la antonio banderas!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Joi Iun 24, 2004 4:10 pm

Hai mai mitzunelule,nu mai plange shi nu pleca!Uite,chiar daca a fost mutat pe caterinci,itz raspunz eu!Dupa parerea mea Bodler e mai tare decat Bacovia,plus ca are o bibliografie mult mai interesanta.Hai nu mai face pe suparatu(a) shi mai stai p-aci...cine shtie,poate te transformam in ionutzzzzzzzzzz ;m
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 24, 2004 4:17 pm

Boudleaire vs Baudelaire vs Bacovia - incurcata trilema ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mtz » Joi Iun 24, 2004 4:48 pm

danone...tu nu stii nic sa citesti si te iei de mine? Am spus ca imi pare sorry..ca stiu cum se scrie...si am multumit ca a fost mutat, altfel ma faceam mai rau de ras acolo, acum ai inteles? sau trebuie sa silabisesc....B a u d e l a i r e acum e ok? si cum spuneam mai devreme, nu ma mai bag la thread-uri ca sunt neindemanatica :T .... :nope: uf... esti multumit acum?
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 24, 2004 6:59 pm

Acest subiect este inutil fara un sondaj. Sunt de parere ca ar trebui sa adaug un sondaj. Voi ce ziceti ? Este cazul sa adaug un sondaj ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mtz » Joi Iun 24, 2004 7:22 pm

sondaj ca sa afli ce?
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 24, 2004 7:31 pm

sa aflam daca Badlere sau Bacovia.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mtz » Joi Iun 24, 2004 7:33 pm

ok! dar nu stiu cati citesc pe aici Poezie!
*"Oamenii cer libertatea de exprimare ca o compensatie pentru libertatea gandirii pe care o folosesc rar"-Soren Kierkegaard
*"In order to understand something, you mustn't try to understand everything."-Weinberg - Lump Law


oPsedatii stiu de ce
Avatar utilizator
Mtz
 
Mesaje: 522
Membru din: Mie Iun 16, 2004 11:00 pm

Mesajde wwritza » Joi Iun 24, 2004 7:52 pm

oh Doamne, cum ii aduni pe toti aici?? #-o

danone baiatule , invata sa citesti mai intai, uite noi scriem cu litere de tipar special pt tine , nu cu d-alea de mana! sper ca esti multumit acum!

si-acu sa raspund si io : io zic ca bodler asta e mai profund ca prin franta am auzit io ca e homosecsuali mai multi. bacovia era mai mult pe la Plumbuita, era d-ala mai pesimist, cu lantzuri, macazuri, lustre-lacustre...
I know who I am and what I am about but I enjoy the journey more than the arival and feel that life for me is about increasing my understanding of the world...
Avatar utilizator
wwritza
 
Mesaje: 981
Membru din: Vin Noi 28, 2003 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Iun 24, 2004 7:57 pm

Mtz scrie:danone (...) esti multumit acum?

in mod sigur va fi multumit. :D
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Joi Iun 24, 2004 8:53 pm

Mtz scrie:cine e mai profund?

Poate stie Zara ala de la emtivi.
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde supermouse » Joi Iun 24, 2004 10:57 pm

Bai fratele meu ce ma oftica copchii ashtia de citesc o carte shi se lauda cinci ani
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde vali » Vin Iun 25, 2004 3:23 am

deci...
nu credeam ca se poate, dar iata ca avem si romani inteligenti
fiti pe faza, urmeaza topice sadoveanu vs vali vijelie - simbolism sau neintelesi si, binenteles, eminescu vs descartez - care e mai profund?

mult succes la capacitate!
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Necko » Vin Iun 25, 2004 7:21 am

Mtz scrie:sau trebuie sa silabisesc....B a u d e l a i r e acum e ok? uf... esti multumit acum?


mai danone, mai nene, arata-mi si mie care sunt silabele, ca eu tot nu m-am prins.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde piskeshu » Vin Iun 25, 2004 8:27 am

Moshule, baga sondaj: cine-i mai profund? R:Baudelaire/Boudelar/Bacovia/Bou de l'air/Praf in ochi. Pls.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iun 25, 2004 8:36 am

si premiu la conCURs, invatz lutzele sa silabiseasca. scris, citit si vorbit ~p

p.s. asta ie ionuzzzzu meu, da?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Vin Iun 25, 2004 8:38 am

atuncea habib e al meu :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Vin Iun 25, 2004 9:00 am

Daca ar fi sa aleg dintre aceasti doi mari poeti simbolisti, cu siguranta l-as alege pe George Bacovia.


Poeziile sale sunt de un sentiment profund, marturisindu-shi starile sufletesti cu toata sinceritatea sa, fara a folosi nici cele mai mici impodobiri pt. a le indulci. Din pacate din cate mi-aduc aminte, volumul sau de poezii "Plumb", nu a avut o mare atractie la lume pe vremea aceea, motivul fiind cel de-al doilea razboi modial, lumea era prea satula de suferintza si moarte iar poeziile sale tocmai asta exprimau, descompunerea materiei, apocalipsa, moartea,declinul naturii omenesti, amestecul de durere si placere.. estetica uratului daca nu ma inshel (la fel ca si la Tudor Arghezi).

L-am invatat foarte bine pe Bacovia, mi-a placut...si spre nocorul meu am avut sansa de a-mi pica la bac si la scris si la oral Lacustra...am luat 10 la oral ..ma simt extrem de mandra:)....hmm daca ash putea sa mai dau pt. o clipa timpul inapoi si sa fiu din nou la liceu..imi lipsesc acele timpuri:(..ata ete
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 25, 2004 9:31 am

piskeshu scrie:Moshule, baga sondaj: cine-i mai profund? R: Baudelaire/Boudelar/Bacovia/Bou de l'air/Praf in ochi. Pls.


Done !
daca mai vreti optiuni in plus...sa ziceti. ;d
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde neatza » Vin Iun 25, 2004 9:51 am

deci in scop ca sa fiu intro asonantza contrastanta cu antevorbitoarea mea care a loat ashea cum era de ashteptat 10 la oral ash zicea ca daca bacovia, marele poet morbidesc al romanilor cu pofta de viatza ar vi avut ingeniozitatea ideii de a scrie volumul sau de poezii intitulat penibil de sinplu plumb al carui punct central se gaseshte ca ideie shi in opera marelui poet rus bulevardu mendeleev inainte de al doilea razboi mondial cand lumea era mai atractzionata de muarte shi suferintza (asha era trendu atuncia, nai cei face) eo zic ca volumu de poezie amintit de mine in prealabilul anterior ar fi facut vanzare mai buna decat cum a facuto dupe al doilea razboi mondial canmd lumea se saturase de muarte mai ceva ca de mere acre cu toate ca se gasea din belshug amandoo pe vremile acelea, mai ales mere acre care in perioada lu al doilea razboi mondial a fost un an bun pentru mere acre care dadeam shi la export. cat despre indulcirea nejustificata a durerii in perioada de trista amintire de care vorbeam, deci shtiu din sursa sigura ca domnu arghezii a vrut pentru ca sash intituleze cartea "bube dulci, mucigaiuri shi noroi" da nu ia dat voie sanepidu pe motiv ca nu se gasise leacu corespunzator maladiei inspiratuare de poezie. asha a fost nevoit de ceneauu datuncia sa scuata "dulci" din contecst shi sa lase numa mult mai genericul "bube", buala pentru care egzista deja leac, amintit dealfel shi in cuvantu doi din titlu care cum ar veni "mucigaiuri" care shtie shi ultimu preshcolar ca de fabt erea vorba de penicilinum, un fel de panaceu universal care vindeca chiar shi sifilisu care ia inspirat pe poietzii frenceji care a scris atat de multe shi deosebite poezii frumuase shi profunde care se pastreaza pana in zilele nuastre, aducand fericirea pe buzele pline de herpeshi ale lu copii strazii de unde shi noroiul cuvantul trei din titlu.
deci acestea fiind esplicate eo aleg bodler cu lio flior diu mal care este egzact varianta frencezeasca a lu florile de mucigaiuri = penicilinum deci florile care curma rauu din beshica udului omului care este.
deci im bazez decizia de alegere intre acest poet shi nu altu pe valoarea medicinala a poeziei lui frumoase shi profunde spre dosebire de bacovia care shtie tuata lumea nu mai ie un secret ca plumbu face cancer shi alte boli urate care nare omu scapare deci nui bine.
deci eo aleg bodler sau cum se scrie.


peseu: deci puna aicia un manunchi de virgule sa shi le ia fiteshcare shi sa shi le puna cum lo taia capu: ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

shi peseu doi, iar nam gasit in sondaji obtziunea "nujtu, nu sunt din localitate". rog modificatz !
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Iun 25, 2004 9:57 am

Da, da' plumbu ie bun la pescuit (de unde shi poiezia lacustra inspirata de o partida de pescuit la fund) shi la echilibrat rotz. Io zic sa va ganditz bine inainte de a vota.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Iun 25, 2004 10:02 am

plumbu ie bun sin benzina
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 25, 2004 10:09 am

ca sa nu mai vorbim ca Plumb a aparut in 1914, desigur, atunci in canada era al doilea rasboi mondial
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 25, 2004 10:11 am

plumb in benzina...nu si la supernova. aia vrea doar premium fara plumb. unleded...sau ceva de genu asta, cum i-ar spune englejii.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iun 25, 2004 10:12 am

danone, n-ai intzeles nimic. deci in momentul in care a aparut plumb canada isi cumparase deja biletele pentru al doila war world 2.
io sunt curios daca sior fi comandat beletele prin VoIP


leitar: moshu are rezon. la utimili tipuri de masini de mult incoa adica, motorul avand o cheste numita catalizator, benzina cu plumb este buna daca nu e masina ta....
pischesu stie cel mai bine: plumbu este bun la pescuit
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron