Dimmu Borgir

ce-a fost pe Muzici o data

Dimmu Borgir

Mesajde Judas_Priest » Vin Sep 17, 2004 10:45 pm

Atzi ascultat vreodata ceva de DIMMU BORGIR? Daca da, care este melodia care v-a palcut cel mai mult si de ce?
Avatar utilizator
Judas_Priest
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Titina » Vin Sep 17, 2004 10:51 pm

io am asc numai albumul Progenies of great apocalypse shi ....mel..spellbound,puritania,dark army,reptile,etc.....
cel mai mult imi place,de departe,Puritania...mi se pare superba...!!
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Sâm Sep 18, 2004 8:37 am

varza de subiect, da' totush e vorba de dimmu...
frate, oamenii astia trec asa de usor de la muzica ce se apropie mai mult de simfonica la black d-ala suparat, thrash, gothic, ba sunt violenti, ba sunt mielusei... tragand linie si adunand dimmu e una dintre cele mai inspirate formatii de black.

primul album pe care s-au resimtit influentele clasice a fost stormblast(1996): melodii ca Alt lys numaistiucum(piesele au titluri in norvegiana) si guds fortapelse contin secvente instrumentale superbe.
de pe urmatorul, si anume enthrone darkness triumphant, v-as recomanda "a succubus in rapture", "rabjoorn speiler ... " si "spellbound". iar de pe puritanical euphoric misanthropia, "fear and wonder" (o piesa trecuta si la melodii de moment de mine, e integral instrumentala si s-ar potrivi de minune in soundtrackul LOTR), "perfection and vanity" (din nou, cu multe influente clasice), si din cele mai agresive "the apostasy" si "sympozium".
am auzit ca pe death cult armaggedon (pe care nu l-am ascultat din nefericire) au colaborat cu orchestra filarmonica din praga si ca a iesit ceva frumos de tot. cine a ascultat albumul?

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde sheep » Sâm Sep 18, 2004 9:33 am

d cand e progenies of the great apocalipse album..corect me if i am wrong dar parka albumul se numea death cult armaggedon..right?iar despre trupa..sincer imi plac foarte mult..cel putin primele albume au fost grozave..stormblast,enthroned darkness triumphant,for all tid are my favourites..insa de la puritanical euphoric misanthropy sau cam prostit..au devenit cam prea comerciali..nici death cult-ul nu e aja grozav..ajtept urmatorul album ;-)
Avatar utilizator
sheep
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Arbaces » Sâm Sep 18, 2004 11:12 am

Judas_Priest scrie:Atzi ascultat vreodata ceva de DIMMU BORGIR? Daca da, care este melodia care v-a palcut cel mai mult si de ce?


Master of Disharmony si Devil's Path sunt pe departe preferatele mele.
Avatar utilizator
Arbaces
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Joi Sep 16, 2004 11:00 pm

Mesajde Titina » Sâm Sep 18, 2004 12:03 pm

da,sheep,sorry...ma gandeam la mel Progenies of the great apocalipse ~p shi am scris asha in loc de death cult armaggedon k album..lol...my mistake.
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde sheep » Sâm Sep 18, 2004 2:33 pm

*p np dude..sorry ca am sarit si eu aja
Avatar utilizator
sheep
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 pm

Mesajde wednesday » Dum Sep 19, 2004 7:27 pm

offtopic:

bei...armageddon...e cu 2 "d"
nu?

ontopic:
mie imi place mourning palace...
i wish i could help, but i don't want to
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde sheep » Dum Sep 19, 2004 8:37 pm

da bei..sorry d greseala..se mai intampla.. :rolleyes: ..in graba..
Avatar utilizator
sheep
Junior Member
 
Mesaje: 19
Membru din: Joi Sep 09, 2004 11:00 pm

Mesajde Oana O. » Mar Sep 21, 2004 1:55 pm

Imi place foarte mult cum suna Dimmu. Mi se pare ca partea instrumentala este foarte bine lucrata. Iar vocea se potriveste de minune cu ea, nu deranjeaza tonalitatile relativ joase. Mai rau era daca tipa, asa e numai bine.
"Raabjorn..." imi place la nebunie, la fel si "Entrance", "Det nye riket", "Puritania".
Ma enerveaza momentele in care se leaga de partile religioase ale lumii inconjuratoare, n-au alte subiecte de discutie? Da' ma rog, tot imi plac.
I'm flying...Come with me!
Oana O.
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Vin Iul 02, 2004 5:03 pm
Localitate: In a cage

Mesajde DaniFilth » Joi Sep 23, 2004 8:38 am

Dimmu Borgir ... hmmm ... ce-as putea zice. Imi place inspiratia de a canta Black adevarat, ci nu subdiviziuni, oricum nu ma omor, dar imi plac The Mourning Palace, Spellbound, Puritania
DaniFilth
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Sep 22, 2004 10:19 am
Localitate: In videoclipu` Born in a burial gown


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori