Tenis

vechiul forum de sport

Moderator: baixinho©

Tenis

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 2:20 pm

Vad ca acest sport superb...nu are subiect separat ! Eu zic ca merita cu prisosintza.
.......................
Asadar...pentru inceput..daca va pricepetzi...povestitzi si voi despre favoritzii vostrii..despre ce va place la tenis...etc.

Mie imi place foarte mult tenisul pe zgura (nu-i vorba..ca imi pac si celelate suprafetze) pentru ca este mai putin rapid si mult mai tehnic...decat tenisul pe iarba sau suprafatza artificiala. Am fost in fiecare an..de cand a debutat..la Open Romania..la arenele Progresu din Bucuresti.
Am vazut pe viu..jucatori de calibru..precum Goran Ivanisevic,Thomas Muster,Alberto Berasategui,Alberto Costa,Carlos Moya,Boris Becker,Francisco Clavet,Andrei Pavel....etc.

Din tenisul mondial..imi plac Andre Agassi (baietzi ) si Monica Seles (femei) !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: Tenis

Mesajde Mirela » Dum Mar 10, 2002 4:18 pm

intr-adevar,un subiect demn de discutat!!

mie imi plac Agassi,Andrei Pavel(cand da tot ce poate intr-un meci),Johansson(tipu'care a castigat Austrakian open-ul anu asta) si nici mr.Safin nu joaca rau,dar preferatul meu ramane Pete Sampras.la femei...Monica Seles,normal si surorile Williams sunt superbe!!!(tehnica,spectacol,etc.)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 6:43 pm

Daa...si mie imi plac foarte mult surorile Williams ! Si nu imi place deloc Martina Higins ! O detest !

De fapt imi plac toate jucatoarele americance..si Davenport si Capriatti ......
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Dum Mar 10, 2002 7:21 pm

[quote]Initial trimis de Oribilul Mosh
[B]Daa...si mie imi plac foarte mult surorile Williams ! Si nu imi place deloc Martina Higins ! O detest !

mie nu-mi place atitudinea martinei...de aia nu am pomenit nimic de ea...ca jucatoare hai ca mai e ceva de capul ei...dar in rest :eek:
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mar 10, 2002 7:35 pm

Da..e o ofticoasa de mare clasa ! Tin minte finala la Roland Garross ..cu Steffi Graf..cand nu mai putea de ciuda ca o batea Graf..care era cu 15 ani mai in varsta !
Si in ultimul game..servea de jos...ca pustii de 7 ani...chipurile sa arate ce sictirita e !
Nici pana in prezent..Higgins nu a cucerit titlul la Openul Francez !

Si din pacate..nici Sampras nu are marele turneul din capitala Frantzei,trecut in palmares !

In schimb..Agassi..are toate turneele de mare slem ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Apr 08, 2002 3:12 pm

Hai sa mai bagam si cite o stire...

[i]La Constanta, in Sala Sporturilor, echipa Romaniei si-a cistigat dreptul de a sustine barajul de accedere in Grupa Mondiala, programat la toamna, dupa ce a invins categoric Austria, scor 5-0, intr-o partida contind pentru Zona I Euro-Africana a Cupei Davis.[...] Viitorul adversar al “tricolorilorâ€Â
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Sfantu` » Lun Apr 08, 2002 5:25 pm

Mai stiti ce imi place mie? Imi plac meciurile dintre jucatori retrasi, facute in general in scopuri caritabile. De exemplu un Tiriac - Nastase cred ca ar fi de pomina... :)
Shi dupa cum spunea marele maestru Porky Pig...."That's all folks!"
Sfantu`
Junior Member
 
Mesaje: 157
Membru din: Mar Mar 05, 2002 5:10 pm
Localitate: Looney World

Mesajde Rolf » Vin Apr 12, 2002 11:26 am

Aseara, in pauza publicitara a emisiunii mcm.rock, dau pe tvr2: tocma se transimteau citeva imagini din timpul Cupei Davis, de la Constanta, de la un meci demonstrativ de dublu.....Nastase vs......HAGI!, fiecare cu cite un coechipier pe care nu l-am recunoscut. Dupa 3 seturi, dupa ce transpirasera indeajuns, Hagi si Ilie Nastase au trecut in aceeasi echipa si au facut un mic meci de tenis de picior (sau fotbal-tenis cum zic oficialii - deh!) contra Pescariu (comentatoru cica era Pavel - da asta numa daca Pavel s-a tuns si s-a ascutit la fata, mie mi s-a parut Pescariu) si inca un austriac.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

m-am lasat de tenis pentru ciclism

Mesajde alina » Sâm Apr 13, 2002 3:42 pm

mie imi plac
baieti : Aggasi si Patrick Rafter al doilea mai mult imi place tehnica si stilul lui :servici -volee
fete : Justine Henin si o detest si io pe hingis cum a zis si moshu nu stie sa piarda
rachete:Volky ca din asta am.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 13, 2002 3:52 pm

Aaaa...daaaaa...bine ca mi-a amintit Alina ! Si mie imi plac enorm jucatoarele belgiene..Justine Henin si cealalta..care acum imi scapa !
Foarte bune !!!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Sâm Apr 13, 2002 9:45 pm

Kim Clisters sau ceva de genu asta!

Da Ana Kournikova nu va place?! :D
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 15, 2002 3:42 pm

Asa..Kim Cluijters ! Mare jucatoare...si e si foarte dragutza.

Kurmikova...e frumoasa...dar e slaba la tenis. A castigat vreun turneu in viatza ei ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Apr 15, 2002 5:33 pm

Kurmikova...e frumoasa...dar e slaba la tenis. A castigat vreun turneu in viatza ei ?


mwahaha!!gura cui...adevar graieste??(e un proverb care-mi veni acu'in minte...)

auzii ca Ana Kournikona apare in noul videoclip a lu'Enrique Iglesias(asa o fi??)....gurile rele carcotesc(,)ca acesta n-a vrut sa o sarute in videoclip pentru ca ii iesise dragutei tenismene un cos pe fata :rolleyes:
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 15, 2002 5:38 pm

proverbul la care se refera Mirela,in postul de mai sus : gura inteleptului ..adevar graieste ! :p

Kourmikova...este o figuranta...nicidecum o tenismena muncitoare si constiincioasa ! ....asa,probabil,se si explica rezultatele ei !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Einstein » Mar Apr 16, 2002 6:57 pm

Eu am facut vreo 3 ani tenis, am participat la turneuri de juniori, da m-am plictisit
Rolf, cei 2 care jucau cu nastase si hagi erau 2 jucatori tinri de perspectiva, care fusesera convocati la echipa romaniei ca rezerve
Float Like A Butterfly Sting Like A Bee
Your hand can't hit What ur eyes can't See
Now u see me And now u don't
You think u will But I know u won't
Avatar utilizator
Einstein
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Dum Aug 19, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Apr 22, 2002 9:29 pm

vad ca n-a spus nimeni nimic de turneul de tenis pe zgura de la Monte Carlo...asa ca n-am sa spun nici eu altceva decat ca a fost o frumoasa finala spaniola-intre Ferrero si Moyá- din care a iesit invingator cine altul decat Juan Carlos Ferrero.
as fi vrut totusi...sa-l vad pe Safin in finala,dar iata ca nu sa- putut.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Apr 22, 2002 11:17 pm

Mda...sa spunem ca ...au inceput turneele pe caramida pisata..adica pe zgura !
Vor urma o serie..de mari turnee..printre care si Openul Italiei de la Roma..si totul va culmina cu cel mai celebru turneu pe zgura al lumii..Rolland Garros !
Mirela...sa ne tzi la curent...macar cu finalistii acestor turnee !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Sâm Mai 11, 2002 2:31 pm

n-am mai scris de mult pe aici...

Zilele astea se desfasoara turneul de tenis pe zgura de la Roma...
Ieri,Andre Agasii l-a batut pe spanioull Alberto Costa cu 6-2,6-
2,urmand sa-l infrunte mai departe in semifinale pe Jiri Novak

Ceilalti doi semifinalisti vor fi Andy Roddick(*de care marturisesc ca pana ieri nu am auzit...) si Tommy Haas(care nu-mi vine sa cred ca l-a eliminat ieri pe Calros Moya)...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Mai 11, 2002 2:36 pm

ah,da!! etapa feminina a Rome Masters-ului are loc saptamana viitoare(incepe chiar luni).Martina Hingis si Monica Seles nu vor participa la turneu,prima fiind bolnava iar cea de-a doua avand o leziune la piciorul stang.

pe 27 mai de asemenea incepe French Open-ul...la care ma voi uita cu placere(abia astept sa le revad in mare forma pe cele 2 surori Williams...)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 12, 2002 12:09 am

Andy Roddick...este un pusti teribil. American. A crescut foarte mult in valoare..in 2001. E in primii 20..in acest moment. (cel putin asa cred)

Nu tre' sa te mire..ca Hass l-a infrant pe Moya. Moya..a avut o vizibila si acuta scadere de forma..in ultima vreme. Nu mai e ..cel de acum 3-4 ani.

Da,intr'adevar..astept si eu cu mare interes Rolland Garros-ul ! Sper sa dea Europsortul..ca si in anii precedentzi...10-12 ore live/zi !

Doar ca eu voi fi in sesiune..si va fi si Campionat Mondial de Fotbal ! Asa ca....anult asta..ma voi multumi cu mai putin tenis de la openul francez !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Mai 16, 2002 12:38 pm

iote ce scrie pe eurosport,mai frate...

<<Former world number one Martina Hingis may be forced to end her tennis career due to a serious foot injury, the doctor treating her indicated. "We have to see how far the inflammation in the joints has already led to arthrosis," Dr Heinz Buhlmann stated.
"We cannot yet say how sensible it would be for her to continue her career or whether to end it would be advisable on medical grounds," Buhlmann told the private Swiss station Radio 24.
Buhlmann, who has yet to make a firm diagnosis, warned that long term inflammation could have led to joint damage, which would force Hingis to end her career. Melanie Molitor, Hingis'
mother, confirmed that her daughter is undergoing tests in Zurich and speculated that any joint damage may have been caused by the shoes she wore from the age of 11 until three years ago.
Hingis is still involved in an ongoing legal battle with shoe manufacturers Sergio Tacchini after alleging that their shoes damaged her feet. The results of the test on Hingis are due next week and whatever the outcome she is rated by her manager Mario Widmer to be "80 percent" likely to miss the French Open Roland Garros, which starts in 12 days.>>
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 17, 2002 12:46 am

Higgins nu mai e..ce a fost in tineretzile ei ! Nu prea a mai aratat nimic in ultima vreme !
Mi-ar parea rau sa se retraga....chiar daca nu este o jucatoare pe placul meu !


In alta ordine de idei..peste 1 saptamana incepe Rolland Garros ,nu ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 31, 2002 11:44 pm

Roland Garrosul e in plina desfasurare si nimeni nu zice nimic.
E..va spun eu ca favoritul nr. 22 al turneului,Andrei Pavel s-a calificat in optimi de finala.
Deci...este in primii 16 la Roland Garros in acest an..si sper sa avanseze cat mai mult.
In optimi..Pavel il va intalni pe germanul Tommy Haas..al treilea favorit al turneului.

Daca doritzi sa aflatzi mai multe despre turneu nu trebuie decat sa intratzi la http://www.rolandgarros.com
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 02, 2002 3:50 pm

Am urmarit live..in mod text (bineinteles) ..meciul dintre Andrei Pavel si Tommy Haas...din turul IV de la Roland Garros.

Jucatorul roman s-a impus cu un categoric 3-0....si a ajuns in primii 8,la reputatul turneu ce se desfasoara in capitala Frantei !
In sferturi il va intalni pe Alex Coreja.....daca am vazut eu bine !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Iun 03, 2002 10:55 am

Oribile, mi-ai dat o veste de milioane! Luat de valul CM nu am urmarit eovlutia lui Pavel. Stiam ca e in optimi dar nu speram sa treaca de Haas.

Dupa Doroftei, inca un roman face figura frumoasa in weekendul asta. Cu cine joaca sfertul?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 03, 2002 11:40 am

Cu Alex Coreja,al 18-lea favorit al turneului. Pavel este favoritul nr. 22 !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

tenis

Mesajde baixinho© » Vin Iun 07, 2002 8:20 pm

Din pacate, pavel a fost eliminat de Corretja la capatul unui meci care s-a intins pe durata a trei zile. A inceput marti si s-a terminat joi. Din fericire (pentru el), Pavel mai are un copil, un baietel mai precis. Marfa de tot cum a plecat de la Roland Garros ca sa-si vada pruncul si dua aceea s-a intors sa mai joace trei game-uri.
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Finala feminina

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 08, 2002 7:25 pm

.....s-a disputat intre Venus Williams si Serena Williams.
Sora cea mica,Serena..s-a impus in doua seturi ,scor 7-5 6-3.

Ma intreb daca o fi fost blat ! Dupa cunostintzele mele (se paote sa ma insel) ..s-au mai intalnit ele doua si la US Open in finala..si atunci parca a castigat Venus !

Oricum...intrebarea mea este..or juca corect intre ele ? Sau stabilesc de acasa cine va castiga ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Joi Iul 18, 2002 7:27 am

Moshule, parerea mea (in legatura cu meciurile directe dintre Williamse) este ca un cuvant decisiv il are tatal lor. Dar pentru ca vreau sa scriu ceva mult mai important mai trantesc un mesaj. Separat, evident.
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Iul 18, 2002 7:32 am

Mai oameni buni, Victor Hanescu l-a calcat pe cap (cum imi place mie sa spun) pe Marcelo Rios. Adica pe fostul lider al ierarhiei mondiale si pe al treilea favorit al turneului de la Umag. Doua lucruri ar fi interesante. Primul - scorul final: 6-0, 6-4 (!!!!!!!) pentru Hanescu. Si al doilea - ca este prima victorie (!!!!!!!!!!!!) a lui Victor in circuitul ATP. Cand am citit la radio :) chestia asta am crezut ca nu vad bine. Dar m-am convins azi, la munca. Intr-o prima faza pe Mediafax, dar tot aveam dubii. Dupa aceea, pe Yahoo.Fr!, dar am crezut ca au gresit astia si de aici au copiat Mediafaxul si aia de la radio. Dar cand si pe saitu oficial al turneului scrie acelasi lucru, mi-am dat seama de crudul adevar (pentru Rios): ca VICTOR HANESCU A INVINS!!!!!!!
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Sport

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori